Kadın erkek fırsat eşitliği için mücadele eden kadın: Manuela Schwesig

Manuela Schwesig’in en önemli hedeflerinden biri, kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması. Bakan, kota uygulaması ve iş dünyasında bir anlayış değişimi için çabalıyor.

Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak göreve gelmesinin üzerinden daha bir buçuk yıl geçmeden, Manuela Schwesig önemli bir politik ve kişisel başarıya imza attı: Alman şirketlerinin denetim kurulları, artık belli bir oranda kadınlardan oluşmak zorunda. Kota uygulamasıyla ilgili yasa, 2015 Martı başında Federal Meclis tarafından onaylandı. Schwesig ve Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından hazırlanan yasayla birlikte, yönetici kadrolardaki kadın oranının belirgin bir şekilde yükselmesi hedefleniyor. Almanya’nın bu gelişmeye ihtiyacı var. Zira Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’nün (DIW) yapmış olduğu bir araştırmaya göre Almanya’daki en büyük 200 şirketin denetim kurullarındaki kadın üye oranı % 18,4. Yönetim kurullarındaysa bu oran %5,4. Kota uygulamasıyla bu oranlar 2016’dan itibaren değişecek. Yeni çıkan yasa doğrultusunda borsaya kote yaklaşık 100 şirket, denetim kurullarındaki kadın üye sayısı oranını %30’a çıkarmakla yükümlü. Bunun yanısıra 3500 şirket de yönetici kadrolarındaki kadın oranının yükseltilmesi için bağlayıcı hedefler koymak zorunda. Bakan Schwesig, iş dünyasında bir “anlayış değişimi”ne katkıda bulunacak yasayı, “kadın erkek eşitliği konusunda atılmış tarihi bir adım” olarak nitelendirdi. Söz konusu yasa, uzun yıllar boyunca şiddetli tartışmaların konusu olmuştu.

Aile yaşamını ve politikacılığı bir koltukta taşımak

Kadın erkek arasındaki fırsat eşitliği, Bakan Manuela Schwesig için en önemli konulardan biri. Schwesig, kariyerde fırsat eşitliğinin yanısıra eşit işe eşit ücret uygulamasını da gerçekleştirmek istiyor. Federal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre Almanya’da kadınlar işlerinde, erkeklerin kazandığından ortalama % 22 daha az kazanıyor. Bakan Schwesig, şirket ve sendikalarla yaptığı görüşmelerde bu “ücret farkı” konusunu sürekli dile getiriyor. Schwesig daha fazla şeffaflıkla ücret eşitsizliğini sonlandırmak ve bu sayede bu konudaki yasal güvenliğin ve güvenin sağlanmasını istiyor.

Aslen bir maliye uzmanı olan Schwesig, sayı ve kotalarla pek çok şeyin başarılabileceği görüşünde. İş dünyasında bir anlayış değişimi için elbette daha fazlası gerekiyor. Manuela Schwesig, iş ve ailenin birlikte yürütülebilmesini, daha çok kreş ve yeni anne baba parası modeli (Elterngeld Plus) gibi uygulamalarla desteklemek istiyor. “Elterngeld Plus” uygulamasıyla sağlanan destekle anne babalar, çocuklarının doğumundan sonra, yarı zamanlı çalışmaya dönebilecek. 1974 Frankfurt (Oder) doğumlu Aile Bakanı’nın kendisi bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor. Schwesig göreve başladığında üç ayrı bakanla birlikte ortaklaşa yaptığı açıklamada, aile yaşamının ve politikacılığın bir koltukta taşınabilmesini dileğini ifade etmişti.

20 Mart 2015, Eşit Ücret Günü (Equal Pay Day)

www.bmfsfj.de

www.manuela-schwesig.de

www.equalpayday.de/

© www.deutschland.de