Kılıçdaroğlu’ndan sendikacılara tepki

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türk-İş toplantısında sendikacılara eleştirilerini sıraladı. CHP lideri, “Yeri geldiğinde alkışlıyorsunuz, ‘Bravo, sizden daha büyük kimse yok’ diyorsunuz; altınızdaki işçi eziliyor, farkında değilsiniz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş’in 22. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en temel sorununun işsizlik olduğunu vurguladı. Gerçek işsizlik oranının yüzde 16,5 civarında olduğunu savunan CHP lideri, iş aramaktan umudunu kesenlerin işsiz görülmemesi ve mevsimlik işçilik nedeniyle resmi rakamlarda işsizliğin yüzde 11-12 seviyelerinde göründüğünü ileri sürdü.

“İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir insan işsizse her şeyi yapabilir. İşsizlik konusunda bugüne kadar size ne vadettiler? ‘Biz işsizliği şöyle önleyeceğiz’ diye bir şey söylediler mi size? Ben 13 yıldır duymadım, Meclis’te de duymadım. Sizler sendikacısınız, belki size söylemişlerdir ‘biz işsizliği şöyle önleyeceğiz’ diye. Eğer bir siyasal iktidar işsizlik sorununu çözemiyorsa, o sorunun altında kalmışsa, devleti akılla, basiretle yönetmiyor demektir.”

“Yarın ne olacak bu Suriyeliler?”

“İşsizlik sorunu yetmiyormuş gibi yanlış dış politika sonucu 2,5 milyon Suriyeli’nin Türkiye’ye geldiğini” söyleyen Kılıçdaroğlu, “Suriyelileri kabul edelim mi? Elbette kabul edelim. ‘Kimseyi göndermeyelim savaşın ortasına’, elbette göndermeyelim. 81 ile dağıldı Suriyeliler, kimin nerede olduğunu kimse bilmiyor. Siz hiç böyle devlete tanık oldunuz mu? Yok öyle bir şey, kontrolsüz bir sistem. Yarın ne olacak bu Suriyeliler, çoğu yer altı dünyasının önemli adamları olacak, göreceksiniz” dedi.

Parlamentoya gelen “Yabancıların Çalıştırılması Hakkındaki Kanun”a CHP dışında kimsenin itirazının olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’de bu kadar işsiz varken sendikaların bunlara itiraz etmemesini eleştirdi.

“Sitem edeceğim, kusura bakmayın”

Türkiye’de çalışanların yüzde 40’ının kayıt dışı olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, salonda bulunanlara, “Kayıt dışı çalışmayı engelleyeceğiz diye 13 yılda size gelip bir açıklama yaptılar mı? Bir Allah’ın kulu hükümetten gelip de size ‘biz kayıt dışı çalışmayı şöyle önleyeceğiz’ dedi mi? Ama kusura bakmayın, yeri geldiğinde alkışlıyorsunuz, ‘Bravo, sizden daha büyük kimse yok’ diyorsunuz, altınızdaki işçi eziliyor, farkında değilsiniz. Ben sitem edeceğim, kusura bakmayın” diye konuştu.

“CHP olmasa taşeron işçiliği kimse ağzına almayacaktı” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin haklarını parlamentoda, seçim meydanlarında CHP’nin savunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, kendisini dinleyenlere, “Taşeron işçilerin haklarını ben savunuyorum, kusura bakmayın ama siz savunmuyorsunuz. Neden?” diye sordu.

“Kaybedecek neyiniz var?”

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in, Ekonomik Sosyal Konsey kurdurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, üç ayda bir toplanması gereken bu konseyin 7 yıldır toplanmadığını söyledi. CHP lideri, “Omuzlarımızdaki yükü, baskıyı, korkuyu kaldırın. Siz emekçisiniz. Sizin kaybedecek neyiniz var? İktidara teslim olan bir sendikal hareket olabilir mi?” diye konuştu.

“Yakında kapılara kilit vurabilirsiniz”

Herkesten öz eleştiri yapmasını isteyen Kılıçdaroğlu, salondaki Türk-İş yetkililerine, “Sendikacılık hareketi bu kadar kan kaybediyorsa, yüzde 5,5’e düşmüşse, oturup sorgulamamız lâzım neden böyle oluyor diye. Eğer sorgulamazsak siz yakında kapılara kocaman bir kilit vurabilirsiniz” diye seslendi.

“Bizi Avrupa’nın Çin’i yapmak istiyorlar”

“13 yıla bakın bakalım kazandınız mı kaybettiniz mi? Bir süre sonra bu 5,5 da 1,5’a inecek ve sendikalı işçi kalmayacak. Türkiye nereye gidiyor buna bakıyor musunuz?” diyen Kılıçdaroğlu, sendikacılık hareketine darbenin, 12 Eylül’de vurulduğunu hatırlattı.

12 Eylül darbe hukukunun arkasına saklananların Türkiye’ye demokrasi getiremeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sendikacılardan, işçilerin haklarına sahip çıkmalarını istedi. “CHP ‘asgari ücret net bin 500 lira’ demeseydi, bu kimsenin aklına gelmeyecekti” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bize ne diyorlardı? İşverenlere şikayet ediyorlardı bizi. ‘Bak ha bin 500 lira yapacak, niye itiraz etmiyorsunuz?’ Şimdi bin 300 lira yapacaklar, yetmez. Neden biliyor musunuz? Türk-İş’in rakamları, açlık sınırı bin 391 lira. Asgari ücret bin 300 lira olacak diye hava atıyorlar. Açlık sınırının altında bu rakam. O beylere ayda bin 391 lira verelim, bir ay geçinsinler. Arabaları altlarında olsun, araba parası vermesinler, şoförleri de olsun, şoför parası da vermesinler, dolmuş, uçak parası da vermesinler. Bin 391 lira ile bir ay sadece gıda harcaması yapsınlar bakalım geçinebiliyorlar mı? Biz emeğin ve işçinin haklarını korumayacağız da kimin hakkını koruyacağız? Bizi Avrupa’nın Çin’i yapmak istiyorlar. Emek ucuz bizde. Bugün al, yarın at, kapının önüne koy.”

Kaynak: AA